Groener maken bedrijventerrein Gouwespoor

Hele hoge temperaturen op een zomerse dag, veel wegen en gebouwen en weinig groen. De Goudse bedrijventerreinen zijn nog niet ingericht op het veranderende klimaat. Samen met ondernemers maakt gemeente Gouda bedrijventerreinen in Gouda duurzaam en geschikt om de gevolgen van klimaatverandering aan te kunnen.

Een groen bedrijventerrein is een gezonde en productieve omgeving voor werknemers. Planten en bomen verkoelen, vangen water op en zuiveren de lucht. Dit is belangrijk, omdat we steeds vaker te maken krijgen met stortbuien en hittegolven. Een groen bedrijventerrein kan bovendien schade aan panden beperken of zelfs voorkomen.

Waar is het?

Gouwespoor is het 1e bedrijventerrein dat de gemeente samen met eigenaren en ondernemers gaat aanpakken. Het bedrijventerrein ligt aan de Nieuwe Gouwe O.Z. en heeft de straten Meridiaan en de Keerkring.

Wat zijn de werkzaamheden?

De gemeente Gouda gaat het openbaar terrein van het Gouwespoor groener maken. Samen met ondernemers is gekeken naar het vergroenen van de randen van het gebied. Ondernemers zijn ook uitgenodigd om hun eigen terrein groener te maken. De gemeente helpt hierbij, bijvoorbeeld met het aanvragen van subsidie.

Daarvoor is dit beplantingsplan opgesteld. In het ontwerp hieronder zie je waar nieuwe bomen, struiken en planten komen. Op verschillende plekken worden bomen geplant in diverse groottes. Er komen ook struiken met meerdere stammen en vakken met lage beplanting. Sommige daken krijgen een sedumdak. Grasbetontegels worden gebruikt voor parkeerplekken en pleintjes. Bestaande bomen blijven zoveel mogelijk behouden. Het beplantingsplan is afgestemd op de omgeving en op de wensen van de ondernemers. De gekozen plantensoorten zorgen voor kleur, biodiversiteit en een prettige sfeer.

dumdaken). Grasbetontegels worden gebruikt voor parkeerplekken en pleintjes. Bestaande bomen blijven staan. Afvoerputten worden soms verplaatst om ruimte te maken voor groen. De afbeelding laat per stuk grond zien hoeveel beplanting er komt: Perceel 1865 (Keerkring): 150 m² planten Perceel 1863 (Viavesta): 3 bomen (3e orde), 4 struiken, 50–55 m² planten Perceel 1873 (Van Nieuwpoort Groep): 5 struiken, 100 m² planten Perceel 1868 (Meridiaan): 16 bomen (1e en 2e orde), 610 m² planten Perceel 1842 (Hoornbeeck College): 12 m² sedumdak, 60 m² planten, 70 m² grasbeton, 2 bomen (3e orde), 5 struiken Perceel 1973 (Plieger): 110 m² grasbeton, 20 m² planten, optioneel 2 bomen Perceel 1888 (Van Welzen Holding B.V.): 6 bomen, 5 struiken, 270 m² planten De afbeelding bevat ook symbolen voor: Bestaande bomen Nieuwe bomen in verschillende groottes Nieuwe struiken Planten in vakken Grasbetontegels Sedumdaken Afvoerputten Wortelschermen voor boomwortels De schaal van de afbeelding is 1:250.

Wat is de laatste stand van zaken?

De gemeente werkt op dit moment samen met de ondernemers van Gouwespoor nauw samen aan een voorlopig ontwerp. Hierna zal de subsidieaanvraag worden gedaan bij de Provincie Zuid-Holland.

Wat is de planning?

De werkzaamheden staan gepland voor begin 2026. Hoe lang de werkzaamheden duren is nog niet bekend. Als er meer bekend is over de planning dan informeren wij u daarover via deze pagina.

Waar kan ik vragen stellen over dit project?

Als u vragen heeft of iets wilt melden, bel dan de gemeente Gouda via telefoonnummer 14 0182. U kunt ook e-mailen naar gemeente@gouda.nl.